„Zawisza Czarny”

W tym roku obchodzimy w Związku Harcerstwa Polskiego 45. rocznicę oddania do eksploatacji harcerskiego żaglowca szkolnego „Zawisza Czarny”.

Uruchomiony do żeglugi w 1961 roku, po przebudowie ze statku rybackiego, przez wszystkie te lata służył harcerzom. Dla wielu młodych ludzi droga do „morskich” zawodów wiodła właśnie przez pokład „Zawiszy Czarnego”. Praktykę na pokładzie odbyło ok. 50 tysięcy osób. „Zawisza Czarny” wypływał w tym czasie w wiele atrakcyjnych rejsów, od Spitzbergenu do Antarktydy.

Dla uświetnienia rocznicy organizujemy w dniach 18 – 30.07.2006 rejs żaglowca wzdłuż polskiego wybrzeża pod hasłem: „Rejs do pierwszego portu macierzystego Zawiszy”.

16 lipca odbyły się oficjalne uroczystości, a w ich programie znalazło się m.in. wręczenie medali 45-lecia, otwarcie wystawy „Zawisza Czarny w obiektywie” i złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym tragedię jachtu „Bieszczady”.

Szczegółowe informacje dotyczące jubileuszu dostępne są na stronie: www.zawiszaczarny.pl.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.