Odznaczenie „Pro Memoria”

Albert Waśkiewicz został odznaczony medalem „Pro Memoria”, o który wnioskował Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Łódzki. Uroczystość wręczenia odbyła się  w dniu 24 marca br podczas Okręgowego Zjazdu  Delegatów  Okręgu Łódź. V – Ce Prezes Zarządu Głównego ŚZŻAK Tadeusz Michalski wręczając odznaczenie stwierdził, że nie wiele zna takich osób, która od tak wielu lat wspierają wszystkie działania stowarzyszenia. A jako harcerstwo stajemy się ostatnim pokoleniem, które ma możliwość obcowania z uczestnikami tamtych tragicznych wydarzeń II Wojny Światowej.

Medal Pro Memoria – polskie odznaczenie cywilne, przyznawane przez Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. /pro memoria łac., dla pamięci; na pamiątkę./

Medal „Pro Memoria” został ustanowiony przez Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 25 stycznia 2005 roku, za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Uhonorowani mogą być uczestnicy walk na wszystkich frontach oraz osoby fizyczne i prawne szczególnie zasłużone w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.

„Życie składa się z wyborów dla Żołnierza Armii Krajowej tym wyborem jest służba Polsce – dowodem jest działalność w czasie wojny ale również tak ważne teraz … dawanie świadectwa prawdzie. Dziękuje zarządowi Armii Krajowej a szczególnie Panu Henrykowi Wojdzie za złożenie wniosku i aktywne działania na rzecz przyznania mi medalu Pro Memoria.
Wiem, że przyznane odznaczenie jest podziękowaniem dla całego środowisku Związku Harcerstwa Polskiego Hufca Głowno za wieloletnią działalność przy boku Żołnierzy Armii Krajowej. Dokonania dzieci i młodzieży naszego Hufca zostały ukoronowane przyznaniem tak cennego medalu. Czujemy się waszymi spadkobiercami i będziemy czynić co w naszej mocy by ideały, które wam przyświecały w tak trudnych czasach II Wojny Światowej a później w mrocznym czasie stalinizmu były wciąż aktualnie i czyniły cennym życie młodego pokolenia Polaków. Jeszcze raz dziękuje za uznanie okazane wszystkim harcerzom Hufca Głowno.” – słowa Alberta Waśkiewicza w podzięce za medal.

Armia Krajowa (AK) – zakonspirowana siła zbrojna polskiego podziemia w czasach II wojny światowej, działająca pod okupacją niemiecką i radziecką na obszarze państwa polskiego w granicach sprzed 1 września1939 oraz poza nimi. Była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną z działających w tamtym czasie w Europie. Głównym jej zadaniem było prowadzenie oporu zbrojnego przeciwko okupantowi hitlerowskiemu i przygotowanie mającego wybuchnąć w sposobnej chwili ogólnokrajowego powstania.

Składała się z siedmiu oddziałów: Organizacyjnego, Informacyjno-Wywiadowczego, Operacyjno-Szkoleniowego, Kwatermistrzostwa, Łączności, Biura Informacji i Propagandy oraz Finansowego, miała też własnych duszpasterzy. Jako odrębną jednostkę utworzono w styczniu 1943Kedyw, przeprowadzający akcje dywersyjne i specjalne.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej zrzesza członków Armii Krajowej i innych organizacji zbrojnych podporządkowanych w czasie wojny legalnemu Rządowi R. P. na emigracji, które walczyły o odzyskanie niepodległości Polski. Grupuje również członków organizacji, które kontynuowały tę walkę po rozwiązaniu AK, a także – jako członków nadzwyczajnych – osoby wyznające ideały AK i działające na rzecz ich utrwalenia w społeczeństwie polskim.

Związek powstał w roku 1989 jako spontaniczny ruch dziesiątków tysięcy członków AK, którzy do tego czasu, w warunkach zniewolenia komunistycznego, musieli albo rezygnować z jakiejkolwiek pomocy państwowej dla kombatantów, albo wstępować w szeregi organizacji kierowanej przez wrogie wobec AK agendy ówczesnego państwa.

odznaczenie pro memoria

odznaczenie pro memoria

odznaczenie pro memoria

odznaczenie pro memoria

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Odznaczenie „Pro Memoria”

  1. Krzysiek pisze:

    Gratuluje i życze dalszych sukcesów na arenie krzewienia kultury oraz patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży.