65 rocznica Powstania Warszawskiego

65 rocznica Powstania Warszawskiego – wyjazd 1 sierpnia godz. 9:00 z Placu Wolności w Głownie.

1 sierpnia mija 65. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – walki zbrojnej przeciw okupantowi niemieckiemu podjętej w Warszawie przez oddziały AK w ramach akcji „Burza”.Datę rozpoczęcia walk ustalono na 1 VIII 1944 na godzinę 17.00. W pierwszych walkach powstania wzięło udział ok. 23 tys. żołnierzy. AK dysponowała w Warszawie ok. 50 tys. ludzi, z czego jedynie ok. 10% było uzbrojonych, niemal wyłącznie w broń krótką. Do żołnierzy AK dołączyły jednostki Narodowych Sił Zbrojnych (800 żołnierzy) i Armii Ludowej (500), czynny udział w postaniu wzięła też ludność cywilna miasta.

W czasie Powstania Warszawskiego w zgrupowaniu „Radosław” walczyły 3 bataliony „Szarych Szeregów”: „Zośka”, „Parasol” i „Wigry” oraz plutony Grup Szturmowych. Najmłodsi „Zawiszacy” zapewniali łączność walczącym oddziałom oraz stanowili większość obsady osobowej powstańczej Harcerskiej Poczty Polowej. Dziewczęta z Organizacji Harcerek pracowały w służbie sanitarnej i łączności.

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni i było największą bitwą stoczoną przez wojsko polskie w czasie II wojny światowej: zginęło 10 tys. powstańców, a 7 tys. zaginęło; znaczne straty ponieśli Niemcy – zginęło około 10 tys. żołnierzy, zaginęło około 6 tys., wojska niemieckie straciły 300 czołgów, dział i samochodów pancernych. Powstanie nie osiągnęło celów ani wojskowych, ani politycznych, ale dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość. W tym szczególnym dniu pamiętajmy o tych wszystkich, którzy przez 63 dni bohatersko walczyli i ginęli za wolną Polskę.
Cześć ich pamięci!

phm. Adam Zawadzki
rzecznik prasowy ZHP

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.