Rozkaz Specjalny L. 2/2009

 

Łódź, 1 września 2009 r.

Związek Harcerstwa Polskiego
Komendant Chorągwi Łódzkiej
im. Aleksandra Kamińskiego

Rozkaz Specjalny L. 2/2009

 

Druhny i druhowie!

Kiedy się wypełniły dni i przyszło zginąć latem
prosto do nieba czwórkami szli żołnierze z Westerplatte…
Konstanty Ildefons Gałczyński

W tym roku obchodzimy 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Polska jako pierwsza podjęła nierówną walkę z hitlerowskimi Niemcami i stalinowskim Związkiem Radzieckim. Krwią i życiem żołnierzy polskich płaciła za niepodległość. Tym razem, pomimo bohaterstwa swych obrońców – osamotniona, pozostawiona przez sojuszników, zaatakowana przez dwóch agresorów – nie była w stanie jej obronić. Uległa, lecz nie poddała się. Mrok okupacji spotęgowany przez zbrodnię katyńską, masowe egzekucje, zsyłki, łapanki, obozy koncentracyjne nie był w stanie zatrzeć w Narodzie Polskim wiary i nadziei na odzyskanie wolności. To żołnierze Września swą walką do ostatniego naboju, do ostatniej kropli krwi dali przykład męstwa i wiary w ostateczne zwycięstwo. Nad Bzurą, na Westerplatte, pod Krojentami, w Wiznej, w Warszawie, Grodnie i w setkach, tysiącach innych miejsc pokazali, że Polski Żołnierz potrafi walczyć za swoją Ojczyznę, i że żaden najeźdźca nie złamie wiary Narodu Polskiego w wolność i niepodległość.

Na terenie województwa łódzkiego toczyły się ciężkie boje tzw. Bitwy nad Bzurą. Żołnierz Polski zwyciężył i utrzymywał nawałę niemiecką dając czas na przygotowanie obrony Warszawy. Dlatego tak wiele mogił września 1939 r. znajduje się w naszym regionie. Spoczywają tutaj żołnierze Armii Łódź, Armii Poznań i Armii Prusy. Młodzi chłopcy – Żołnierze Września z całej Polski.

Dziś, po 70. latach od tamtych wydarzeń, możemy oddać hołd tym bohaterom często bezimiennym spoczywającym w zbiorowych mogiłach. Pamiętajmy o ich bohaterstwie i poświęceniu. Ogłaszam wspólnie z Wojewodą Łódzkim Akcję Pamięci        „ 70. rocznica Kampanii Wrześniowej ”. Pokażmy, że czcimy pamięć naszych ojców        i dziadów, i – choć nie musimy pięknie umierać – potrafimy pięknie żyć.
Polecam 1 września 2009 r.:
•    uporządkować i udokumentować groby Żołnierzy Września,
•    punktualnie o godzinie 14.00 zaciągnąć warty honorowe przy Grobach Żołnierzy Września,
•    wraz z przedstawicielami władz i społeczności lokalnych zapalić 100 zniczy pamięci,
•    meldować o wykonaniu zadania.

Rozkaz odczytać na zbiórkach zastępów, drużyn, hufców oraz przed zaciągnięciem wart w wyznaczonych miejscach.

Z harcerskim pozdrowieniem

CZUWAJ!

hm. Ewa Grabarczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.