Dzień Katyński

Dzisiaj w Łodzi odbywały się uroczystości obchodów 70-lecia Zbrodni Katyńskiej, organizowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

W pasażu Schillera, gdzie zainaugurowano uroczystości, zgromadzili się członkowie Rodziny Katyńskiej oraz Rodziny Policyjnej 1939 r., uczniowie i wielu innych łodzian, którzy chcieli oddać hołd katyńskim ofiarom. Obecni byli przedstawiciele władz województwa łódzkiego – między innymi wojewoda Jolanta Chełmińska i marszałek Włodzimierz Fisiak – oraz miasta Łodzi – w tym prezydent Tomasz Sadzyński wraz z wiceprezydentami.

- Zbrodnia Katyńska to jednocześnie zbrodnia ludobójstwa, wojenna i przeciwko ludzkości. Dajemy dziś wyraz temu, że w wolnej Polsce o uwięzionych i zamordowanych będziemy pamiętać. O nich, i o tym, że pamięć o tej zbrodni także próbowano zamordować – powiedział dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi Marek Drużka.

- W tygodniu żałoby narodowej trudno dobrać odpowiednie słowa. Zbrodnia Katyńska zatoczyła koło i wróciła w strasznym wymiarze. Drugie i trzecie pokolenie polskiej inteligencji, która się z wielkim trudem odbudowała po wojnie, znów zginęło. Zginęło na ziemi smoleńskiej, gdzie spoczywają ich ojcowie i dziadowie. Bądźcie żywą pamięcią tamtych dni, żebyśmy o tej strasznej zbrodni i tej strasznej katastrofie, która ją przypieczętowała, nigdy nie zapomnieli – zaapelowała Katarzyna Lange z Rodziny Katyńskiej.

Z pasażu Schillera, gdzie ustawiona jest wystawa plenerowa „Zbrodnia Katyńska”, ogromny tłum łodzian ruszył w Marszu Pamięci do Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej.

******
W Marszu Pamięci szli między innymi wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, marszałek województwa Włodzimierz Fisiak oraz prezydent Łodzi Tomasz Sadzyński wraz ze swoimi zastępcami. Byli również reprezentanci „Rodziny Katyńskiej”, „Rodziny Policyjnej 1939”, a także delegacje łódzkich szkół i służb mundurowych.

Uroczystą mszę świętą w intencji zamordowanych w Katyniu, Twerze (dawniej Kalininie), Charkowie i innych nieznanych miejscach na Wschodzie oraz poległych w lotniczej katastrofie: Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z żoną Marią i polityków i duchownych, celebrował ks. Arcybiskup Władysław Ziółek Metropolita Łódzki Po liturgii wszyscy zebrani złożyli wieńce i zapalili znicze pod Pomnikiem Ofiar Katyńskich

W swoim kazaniu ksiądz Arcybiskup nawiązał do ewangelicznej „Jedności ducha i jedności serca”: – „Doświadczenie ostatnich dni pokazuje, że poczucie jedności jest jednak możliwe. Wspólnota w smutku, współczuciu, modlitwie daje poświadczenie, że wszyscy jesteśmy jednego serca. Ta jedność jest także oparta na Prawdzie, która pokazuje jak w obliczu narodowej tragedii potrafimy się zmienić i wznieść się ponad sejmowe antypatie, aby nikt nie odczuł braku wsparcia i współczucia”. Arcybiskup Władysław Ziółek mówił też o rocznicy zbrodni katyńskiej: – „Ta data pozwala nam przypomnieć, że było nam żyć przez wiele lat w kłamstwie, a tych, którzy mówili prawdę o Golgocie Wschodu – szykanowano i niszczono”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Zdjęcia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.