Pozdrwienia z Rosji – c.d.

dagestan.gif

Po zdobyciu Elbrusa przez Alberta, Alka, Janusza , Tomka i Kasię ( Ksawery 5380mnpm, Anita 5150mnpm) i bezpiecznym zejściu  wyprawa wyruszyła do Dagestanu nad Morze Kaspijskie. Wynajętym busem przedostali się przez kordony wojska kilkanaście razy kontrolowani. Dagestan leży we wschodniej części Kaukazu Północnego, nad Morzem Kaspijskim. Jest najdalej na południe wysuniętym podmiotem Federacji Rosyjskiej i największą pod względem powierzchni i liczby ludności republiką Kaukazu Północnego: jego powierzchnia wynosi 50,3 tys. km2, zaś liczba ludności – 2,57 mln. Dagestan graniczy z Kałmucją (od północy), Krajem Stawropolskim, Czeczenią i Gruzją (od zachodu) oraz Azerbejdżanem (od południa). Stolicą Dagestanu jest Machaczkała ,do której przybyła nasza ekipa. Rozciągające się między brzegiem Morza Kaspijskiego a górą Tarki-tau miasto zostało założone przez Rosjan w 1844 roku i nazwane Port-Pietrowsk na cześć cara Piotra I, który przebywał tu podczas wojny rosyjsko-perskiej w 1722 roku. W 1857 r. Port-Pietrowsk otrzymał prawa miejskie, jednak aż do rewolucji najważniejszym miastem Dagestanu była Temir-Chan-Szura (dzisiejszy Bujnack). W 1922 roku zmieniono nazwę Portu-Pietrowska na Machaczkałę (na cześć dagestańskiego rewolucjonisty Machacza Dachadajewa). Dziś miasto liczy ponad 500 tys. mieszkańców i jest centrum administracyjnym, kulturalnym i gospodarczym Dagestanu oraz ważnym węzłem komunikacyjnym we wschodniej części Kaukazu Północnego. Przez miasto przebiega ważna linia kolejowa łącząca Rosję z Azerbejdżanem.Polecam portal www.kaukaz.net.

Po zwiedzeniu stolicy i wykąpaniu się w Morzu Kaspijskim wyruszyli nad Morze Czarne .Podróż trwa prawie dobę różnymi środkami lokomocji w ogromnym upale dotarli do Noworosyjska.

Noworosyjsk został założony w 1838 roku i posiada prawa miejskie od 1866 roku.
Port w Noworosyjsku powstał w 1848 roku, a szybki rozwój miasta nastąpił
w drugiej połowie XIX wieku, w związku z ożywieniem w handlu i budową floty czarnomorskiej.
Na rozkaz władz radzieckich w 1918 roku zatopiono w Zatoce Noworosyjskiej niemal wszystkie jednostki floty czarnomorskiej, nie godząc się na wydanie ich Niemcom.
W czasie II wojny światowej w 1943 roku, niedaleko Noworosyjska na przylądku Mała Ziemia, miał miejsce desant wojsk radzieckich, początkujący tzw. operację noworosyjsko – tamańską, zmierzającą do wyzwolenia południowych obszarów Kraju Krasnodarskiego.

Obecnie miasto jest ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym (muzea, planetarium) i naukowym Akademia Morska. Różnorodny przemysł m.in. cementowy, spożywczy, metalowy, stocznia remontowa.

Bardzo zmęczeni po trudach podróży. Wśród współpasażerów wzbudzają podziw i zdumienie. Alek jest obiektem zainteresowania , wręcz bohaterstwa jako 14 letni chłopak zdobywając tak wysoki szczyt. Życzymy bezpiecznego powrotu do domu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.