Poznać Wilno- to znaczy pokochać je na zawsze…

Po zakończonym biegu młodzież i dorośli biorący udział w Sztafecie modlili się przed obrazem Matki Ostrobramskiej za pomyślne jego ukończenie oraz w intencji poległych za wolność Ojczyzny. Po dotarciu do gimnazjum „Żejmianos” w Podbordziu, okazało się, że czeka już na nas zaprzyjaźniona młodzież. Wieczorem odbyło się spotkanie z uczniami tej szkoły oraz gronem pedagogicznym.


W piątek uczniowie polskiej szkoły przygotowali dla nas akademię artystyczną „Polski droga do wolności”, podczas której recytowali wiersze oraz śpiewali polskie pieśni patriotyczne.


Po przedstawieniu wraz z młodzieżą polonijną udaliśmy się na wspólne zwiedzanie Wilna i Kościółka w Powiewiórkach, gdzie ochrzczony został Józef Piłsudski.

Pojechaliśmy również do Zułówa, by w świetle dziennym oddać hołd Marszałkowi oraz zapalić znicze pod pamiątkowymi kamieniami, które zostały wbudowane dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Wilno to urokliwe miasto z wąskimi i krętymi uliczkami starówki, po których można błądzić godzinami, podziwiając przepiękne barokowe świątynie i zaglądając do pełnych uroku podwórek. Zwiedzając Katedrę Św. Pawła i Piotra czy Kościół Św. Teresy, w zadumie zastanawialiśmy się nad burzliwymi dziejami tego miasta. Spacer ulicą Zamkową doprowadził nas do Katedry Św. Stanisława, gdzie znajdują się relikwie Św. Kazimierza. Ogromne wrażenie robiła Kaplica Miłosierdzia Bożego w Wilnie, gdzie znajduje się oryginał słynnego obrazu „Jezu, ufam Tobie”. Obraz został namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego w 1934 roku według projektu siostry Faustyny Kowalskiej.


Wilno to nie tylko zabytki architektury i monumentalne budowle. Polacy odnajdą w nim wiele miejsc mających sentymentalną wartość ze względu na swój związek z osobą Adama Mickiewicza. Spacerując szlakiem naszego wieszcza dotarliśmy do miejsca gdzie Mickiewicz mieszkał, wydał swoje pierwsze „Ballady i romanse”, oraz do celi Konrada, gdzie był więziony i gdzie toczy się akcja trzeciej części „Dziadów”.


Sobotni dzień również upłynął na wspólnym zwiedzaniu stolicy Litwy- Wilna. Dzień rozpoczęliśmy od pobytu na Cmentarzu Antokolskim. Jest to największa nekropolia polskich żołnierzy, którzy oddali najcenniejszy dar- swoje życie- w obronie odzyskanej po latach rozbiorów niepodległości. Miejsce to skłania do powagi, wspomnień i refleksji.

Dotarliśmy również do miejscowości Ponary- miejsca kaźni 100 tysięcy mieszkańców Wilna i okolic w latach 1941-1944, gdzie złożone zostały kwiaty i zapalono znicze.


Przed wyjazdem zdobyliśmy Górę Trzech Krzyży, skąd rozpościera się niesamowity widok na panoramę Wilna. Na szczycie góry stoi biały betonowy pomnik Trzech Krzyży dłuta Antoniego Wiwulskiego- twórcy pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie. W niedzielę rano głowieńscy harcerze wrócili do Głowna rozstając się na Placu Wolności- pod dębem zasadzonym w rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.