Przegląd Teatrów na Ukrainie

Harcerze hufca ZHP w Głownie wraz z młodzieżą szkolną z Bratoszewic wzięli udział w Międzynarodowym Przeglądzie Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej pod hasłem “Kornel Makuszyński – przyjaciel dzieci”, który odbył się 1 czerwca w Stryju na Ukrainie. Wyjazd trwał od 31 maja do 4 czerwca 2011r. Organizatorem festiwalu było Centrum Kulturalno- Oświatowe im. K. Makuszyńskiego Wspólnoty Polskiej miasta Stryja. Na zaproszenie Prezes Tatiany Bojko głowieńscy harcerze pojechali na Ukrainę, by wraz z młodzieżą polską wystąpić na scenie w domu „Sokoła”- dzisiejszy Dom Kultury. Wyjazd miał na celu wzmocnienie więzi pomiędzy młodzieżą polską a Polonią.
Pierwszy dzień wyprawy rozpoczął się od wystawienia spektakli w starym budynku “Sokoła”, gdzie wystąpiło kilka grup teatralnych, w tym drużyna “Keysiątka” z Hufca ZHP Głowno. Wystawiła ona spektakl oparty na wierszu Jana Brzechwy pt. “Przyjście wiosny”. W spektaklu w postaci zwierząt leśnych wcieliły się harcerki w wieku 10-14 lat. Przedstawienie wywołało uśmiechy na twarzach publiczności a piosenka „Wiosna” w wykonaniu Marii Dudki zerwał wszystkich do wspólnego tańca. Na scenie występowali zarówno uczestnicy z Polski, jak i z Ukrainy. Była to młodzież z polskimi korzeniami, uczęszczająca na lekcje języka polskiego, która wszystkie przedstawienia wykonywała w naszym języku. Z okazji Dnia Dziecka na scenie poruszane były głównie tematy ochrony praw dzieci. Młodzież z Ukrainy prezentowała wszystkie prawa i obowiązki dzieci w przedstawieniu teatralnym. Życzenia z okazji naszego dnia złożyła nam Olga Iwaniuk- Prezes zarządu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, Prezes Centrum- Tatiana Bojko oraz komendantka Hufca hm. Iwona Waśkiewicz, która z tej okazji przekazała dzieciom i młodzieży z Ukrainy zaproszenie na obóz w Jarosławcu. W przerwie pomiędzy występami czekał na nas słodki poczęstunek, podczas którego harcerze mieli doskonałą okazję do zapoznania się z innymi artystami i aktorami.
Przy okazji przeglądu twórczości odbył się również konkurs plastyczny “Trzeba kochać człowieka i górę i słońce”, w którym udział wzięli również uczestnicy z Głowna i Bratoszewic. Poziom prac plastycznych był naprawdę wysoki a technika ich wykonania była różnorodna- od prac rysunkowych, malowanych farbami aż po wyklejanki. W konkursie udział wzięli: Łukasz Starus, Bartek Zuchora, Marika Walak, Olga Kowalczyk, Szymon Mroczek, Szymon Wosik, Ola Zjawiona, Kamila Kurczak, Robert Jankowski oraz Marysia Dudka.
Na zakończenie pierwszego dnia odbyło się ognisko integracyjne. Podczas wieczornego spotkania wszystkie stowarzyszenia biorące udział w przeglądzie miały za zadanie dokonanie prezentacji swojej działalności.
Na nocleg, który znajdował się kilkadziesiąt kilometrów dalej- w Skole- wyruszyliśmy późnym wieczorem. Skole jest to stolica rejonu skolskiego, w którym znajduje się muzeum odzieżowe. Do snu kołysała nas burza za oknem.
Następnego dnia, gdy wszyscy odespali wcześniejszą nocną podróż w autokarze, zwiedziliśmy Lwów. W programie była wizyta na m. in. Kopcu Unii Lubelskiej, w katedrze ormiańskiej oraz na rynku ze wspaniałą operą lwowską. Upał i skwar lejący się z nieba ugasiła dopiero kąpiel w miejskiej fontannie na rynku, gdzie zabawy w wodzie z młodzieżą ukraińską nie miały końca. Nasza pani przewodnik druhna Iwonka opowiadała nam ciekawe historie miasta Lwowa oraz ich mieszkańców.
Na zakończenie dnia udaliśmy się do Stryja, by pożegnać się z organizatorami oraz odebrać pamiątkowe dyplomy za udział w przeglądzie i konkursie plastycznym oraz nagrody i upominki. Kolejny nocleg także był w Skole, gdzie późnym wieczorem już we własnym gronie odbyła się gawęda i śpiewy, czyli tzw. kominek. Był to odpowiedni czas na refleksje.
Ostatniego dnia z samego rana uczestnicy udali się na spacer po Skole, podziwiając w okół piękny widok gór. Odnaleźliśmy również w miejscowości Skole dworek, na terenie którego odbywały się pierwsze obozy harcerek organizowane przez Olgę Drahonowską- Małkowską. Następnie po raz kolejny wybraliśmy się na wycieczkę do Lwowa. Tym razem odwiedziliśmy Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich. Odwiedziliśmy groby, m.in. Marii Konopnickiej, Władysława Bełzy oraz Gabrieli Zapolskiej. Złożyliśmy kwiaty i oddaliśmy hołd ku pamięci poległym Orlętom.
Dwie harcerki z głowieńskiego Hufca: Aleksandra Dębska oraz Sylwia Waśkiewicz złożyły na Cmentarzu Orląt Lwowskich Przyrzeczenie Harcerskie- chcąc pełnić całym życiem służbę Bogu i Polsce oraz nieść chętną pomoc bliźnim. Jest to dla nas niesamowite przeżycie. Ten wyjazd na pewno zapamiętamy do końca życia.- opowiadają harcerki.
Kolejnym punktem programu tego dnia był przejazd ukraińskim tramwajem, w którym bilet kosztował 0,30 groszy. Była to niesamowita przygoda, zwłaszcza dla najmłodszych uczestników. Spacerując po centrum Lwowa zwiedzaliśmy Czarną Kamienice oraz Kościół Dominikanów. Dla harcerzy bardzo ważna była wizyta w Katedrze Łacińskiej, w której znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona założycielom polskiego harcerstwa – Oldze i Andrzejowi Małkowskim.
Większość uczestników wyjazdu wybrała się do Opery, gdzie akurat tego dnia wystawiany był balet. Opera Lwowska (Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej), dawniej zwany był Teatrem Miejskim. Jest to nie tylko centrum kulturalne Lwowa, ale również dzieło sztuki architektonicznej, rzeźby i malarstwa. Oprócz sztuki widzowie mogli również podziwiać niesamowite jej wnętrze reprezentujące eklektyzm w sztuce. Po wspaniałym występie nadszedł czas powrotu do domu.
Podczas pobytu na Ukrainie doświadczyliśmy wielu nowych doświadczeń.  Wielu z nas miało okazję po raz pierwszy tam być, zobaczyć nowe miejsca – zobaczyć na własne oczy pozostawione ślady historii naszych przodków, poznać sytuację Polonii jak i reszty ludności tego kraju, podziwiać piękne widoki, a przede wszystkim mieliśmy okazję poznać wielu nowych przyjaciół. Z pewnością każdy z nas ten wyjazd będzie mile wspominał przez długie lata.
Był to kolejny i jak zwykle pełny nowych przeżyć wyjazd harcerzy na kresy. Najbliższa okazja spotkania się z Polonią będzie miała miejsce na obozie w Jarosławcu, dzięki czemu młodzież będzie miała okazję dalej podtrzymywać nowo zawiązane przyjaźnie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.