Wigilia w Betlejem

Wigilia -rozpoczynamy podróż do Autonomii Palestyńskiej do Betlejem. Granica,żołnierze z karabinami i mur-widok wywołujący dreszcze.Po hebrajsku, Betlejem znaczy Dom Chleba. Tu, w jednej z grot przyszedł na świat Jezus. Trzysta lat później na tej grocie wybudowano kościół. Przebudowywano go kilkakrotnie, ale do dziś zachowało się wiele z oryginalnych elementów. To dzięki temu, że ominęły go liczne w tym rejonie świata, wojny i zniszczenia. Jest to jeden z najważniejszych kościołów na świecie. Wszak tu wszystko się zaczęło! Z pośród kilku najsłynniejszych bazylik, dwie są na terenie Izraela. Jedna to świątynia Grobu Pańskiego w Jerozolimie, druga, to właśnie ten obiekt – bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Zwiedzanie rozpoczynamy od Pola Pasterzy z wybudowanym tam kościołem na pamiątkę objawienia pasterzom narodzin Syna Bożego.Dalej odwiedzamy Grotę Mleczną, gdzie zgodnie z tradycja schroniła się Święta Rodzina w trakcie ucieczki do Egiptu.

Stajemy w kilkugodzinnej kolejce do Groty Narodzenia.Miejscem tym opiekują się chrześcijanie różnych wyznań. Główna część, czyli bizantyjska, pochodząca z IV wieku świątynia jest pod czujnym okiem ortodoksyjnych Greków. W kaplicy bocznej bazyliki ma swoje miejsce kościół Ormiański. Przylega do niej świątynia katolicka, to franciszkański kościół św. Katarzyny, wzniesiony na grocie, w której w IV wieku mieszkał św. Hieronim. To tu dokonał pierwszego w historii tłumaczenia na łacinę Starego Testamentu. Wejście do bazyliki Narodzenia ma wysokość tylko 120 cm. Być może dlatego, by muzułmańscy wojownicy nie mogli wjechać tu konno, a może po to, aby wchodzący tu pielgrzymi nisko się pochylili tak wyśmienitemu miejscu. Dlatego drzwi te przyjęło się nazywać Wrotami Pokory.Najważniejszą częścią bazyliki jest oczywiście grota, tradycyjnie nazywana w Polsce stajenką. Dwa tysiące lat temu okoliczni mieszkańcy wykorzystywali naturalne zagłębienia terenu jako schronienia dla siebie i zwierząt. Przed chłodem i deszczem grudniowej nocy schroniła się tu też Święta Rodzina. Grota jest niewielka, zmieścić może się w niej co najwyżej kilkanaście osób. Miejsce narodzin Jezusa upamiętnione jest srebrną gwiazdą z napisem: „Tu narodził się z Maryi Dziewicy Jezus Chrystus”. Można tu podejść, uklęknąć, dotknąć, zrobić zdjęcie.Oglądamy procesję chrześcijan . Wracamy na wieczerzę do hotelu by nocą znów wrócić do Betlejem.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.