Yad Vashem, Morze Martwe, Pustynia Judzka

Przedpołudnie rozpoczęliśmy od  odwiedzenia symbolicznej Menory  przed parlamentem zwanym Kneset . Wizyta w Yad Vashem Światowym Centrum Holokaustu  dostarczyła nam wzruszeń i łez. Ogromne wrażenie zrobiło na nas  muzeum zamordowanych dzieci ,które ufundowali rodzice  jednego  z nich.Pasaż okalający to miejsce poświęcony Januszowi Korczakowi ,który razem z dziećmi poszedł na śmierć.Po tej smutnej wizycie wyruszyliśmy nad Morze Martwe, które położone jest w głębokim zapadlisku, między surowymi zboczami Pustyni Judzkiej i masywem Gór Moab w Jordanii. Jest to najgłębsze na lądzie stałym, zagłębienie w skorupie ziemskiej. Brzegi tego Morza leżą 400 m p.p.m., a największa głębokość jego wynosi 433 m, czyli dno morskie sięga w tym miejscu 833 m poniżej poziomu Morza Śródziemnego. To Morze, zwane po hebrajsku Yam Ha Melah (Morze Słone), a po arabsku Bahr Lut (Morze Lota), ma powierzchnię ok. 920 km2, szerokość – 18 km i długość – 65 km. Północna część Morza jest głęboka (ok. 400 m), a południowa płytka (ok. 6 m). Poziom wody systematycznie opada (ok1m rocznie), co związane jest z jednej strony z bardzo silnym parowaniem (ok. 300 dni w roku bezchmurnych i wysoką temperaturą), a z drugiej strony z pozbawieniem dopływu ponad 600 mln m3 wody rocznie, z rzek – Jordanu i Yarmuku, pobieranej zarówno przez Izrael jak i Jordanię dla celów irygacyjnych. Płatna plaża, leżaczki ,sklepy z  kosmetykami z minerałów ,kafejka i restauracje .Woda unosiła nas na powierzchni co dla wszystkich było uciechą a blotko którym smarowaliśmy swe ciała bawiło .W powrotnej drodze odwiedziliśmy Betanię aby skorzystać z przejażdżki na wielbłądzie i zrobić zakupy.

Silne parowanie sprawia, że zasolenie w tym Morzu osiąga ok. 30%. Woda ta, w porównaniu z przeciętną wodą morską, zawiera 20 razy więcej bromu, 15 razy więcej magnezu i 10 razy jodu. W tym niezwykłym środowisku żyje jedynie 11 gatunków bakterii. Człowiek w tej wodzie nie zatonie. Można, leżąc na plecach, czytać sobie książkę. Nad wodą unosi się wyraźnie widoczna, mglista warstwa powietrza zawierająca, oprócz pary wodnej, duże ilości bromu. Powietrze nad Morzem Martwym, ze względu na depresję, bogatsze jest również w tlen – zawiera go o 15% więcej niż na poziomie Morza Śródziemnego. Jest to najbogatszy w tlen obszar na Ziemi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.