Odsłonięcie pomnika Aleksandra Kamińskiego

W sobotę 24 września o godz. 11:00 w Parku Staromiejskim w Łodzi odbędzie się uroczyste otwarcie pomnika Aleksandra Kamińskiego bohatera Chorągwii Łódzkiej ZHP.Prosze o zgłaszanie patroli na wyjazd oraz pocztu sztandarowego odpowiedzialny dh pwd Łukasz Kaźmierczak. Zbiórka – harcówka 9:30.

Kiedy w 1998 roku Chorągiew Łódzka ZHP przyjmowała imię Aleksandra Kamińskiego, byliśmy przekonani, że wielka postać naukowca, ideologa harcerstwa i oddanego przyjaciela młodzieży będzie wyznaczać nam szlak harcerskiej wędrówki.

Wierzyliśmy, że postać człowieka, który potrafił „być dzielnym i umieć się pięknie różnić” znajdzie miejsce w naszych harcerskich sercach. Autentyczność i jedność Jego myśli, słów i czynów powodowała, że pragnęliśmy odnaleźć ślady i myśli, które pozostawił nam jako duchowy testament i przesłanie dla kolejnych pokoleń.

Dzisiaj wiemy, że nasz wybór był słuszny. Aleksander Kamiński jest wśród nas. Towarzyszy naszym poczynaniom, zdaje się – czuwa nad nami. To On wyzwala w nas dzielność, odwagę, chęć działania i pokonywania wszelkich trudności. Staramy się być dla siebie serdeczni, przyjaźni, pomagać sobie nawzajem. Czujemy, że nas – Kamykową wiarę – łączy dużo więcej, niż dzieli…”

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ogłosił rok 2003 Rokiem Aleksandra Kamińskiego – pedagoga, żołnierza Armii Krajowej, pisarza, harcerza. Rada Miejska w Łodzi postanowiła upamiętnić postać A. Kamińskiego i podjęła decyzję o budowie pomnika tego niezwykle zasłużonego dla Polski i naszego miasta naukowca. Jednocześnie postanowiła powierzyć realizację tego zadania Chorągwi Łódzkiej Związku Harcerstwa Polskiego.

Profesor Aleksander Kamiński był wybitnym pedagogiem, niestrudzonym człowiekiem nauki, ugruntował podwaliny teorii pedagogiki społecznej, tworzonej wspólnie z prof. Heleną Radlińską. Niemożliwe do przecenienia zasługi na niwie pedagogiki Aleksander Kamiński położył będąc pracownikiem naukowym Uniwersytetu Łódzkiego.

Także harcerstwo zawdzięcza mu wiele nowatorskich rozwiązań metodycznych, w tym m.in. stworzenie metodyki zuchowej – sposobu pracy z najmłodszymi członkami Związku Harcerstwa Polskiego. W przedwojennym ZHP piastował wiele odpowiedzialnych funkcji, cieszył się ogromnym autorytetem wśród kadry instruktorskiej Związku, w myśl swoich słów starał się zawsze „być dzielnym i pięknie się różnić”. A. Kamiński odegrał też ogromną rolę jako redaktor naczelny „Biuletynu Informacyjnego” oraz jako autor „Kamieni na szaniec” – najważniejszej książki, wydanej w podziemnej Polsce, przeznaczonej dla młodzieży.” z-ca komendanta Chorągwii Łódzkiej hm Marcin Biniasiak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.