10 lat harcerskiej służby na Wołyniu

swieto-choragwi-2008-363.jpg

Od 10 lat trwa harcerska służba na Wołyniu. Dzięki wyjazdom harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Zgierz oraz wielu zaprzyjaźnionych środowisk z Polski i Ukrainy zostało odbudowanych wiele cmentarzy legionowych. 23 sierpnia 2008 r. w Kostiuchnówce na Ukrainie odbędą się jubileuszowe obchody, których organizatorami są Komenda Hufca w Zgierzu, Komenda Chorągwi Łódzkiej oraz Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W ramach obchodów odbędzie się zwiedzanie odbudowanych cmentarzy, widowisko patriotyczne Partnerstwo bez granic… oraz ognisko zatytułowane On był jednym z nas. W uroczystościach wezmą udział m.in. Naczelnik ZHP, Komendantka ChŁ, władze państwowe oraz samorządowe z Polski i Ukrainy.

Pierwsze spotkania zgierzan z mieszkańcami niewielkiej Kostiuchnówki i rejonu Maniewicze sięgają 1992 r. Inicjatorem spotkań był zgierski nauczyciel Władysław Barański, Inicjatywę odbudowy miejsc pamięci czynu legionowego podjęli harcerze ze Zgierza. Trudnozliczyć, ile razy zgierzanie odbywali wyprawy do rejonu maniewickiego. Zastali tam wiele cmentarzy legionowych, zaniedbanych i popadających w niepamięć oraz resztki skansenu bitwy kostiuchnowskiej.

Harcerski obóz w 1998 r. rozpoczął wspópracę polsko-ukraiśską, a wsparcie harcerskich działań przez mieszkańców okolicznych wsi, dyrektora i nauczycieli szkoły w Kostiuchnówce zdecydowało o możliwości podjęcia prac. Od 1998 r. odrestaurowane zostały cmentarze w Polskim Lasku koło Kostiuchnówki, w Maniewiczach, w Wołczecku, w Jeziornej i w Koszyszczach.

Początkowo w obozach uczestniczyli tylko harcerze ze Zgierza.W kolejnych latach dołączali do nich harcerze z Legionowa, Wołomina, Kłobucka, Świdnika, Łowicza i Łodzi. Od samego początku w pracach brali udział ukraińscy przyjaciele.
Udało się również przywrócić do istnienia tzw. Bracką Mogiłę w Polskim
Lasku, gdzie spoczywa 42 nieznanych legionistów polskich. W okolicznych lasach harcerze odnaleźli elementy skansenu pobojowiska kostiuchnowskiego, jakimi są tzw. słupy pamięci, które odnowiono. Wieloletnia obecność na Wołyniu obfituje szerokimi kontaktami ze stroną Ukraińską.
W obozach uczestniczyło wiele organizacji młodzieżowych M.in. Młoda Prosvita, Nacjonalny Alians, Organizacja Skautowa Płast. Podczas wakacji młodzież ta przyjeżdża również do Polski by wraz z Polakami odnawiać miejsca pamięci ich bohaterów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.