Udział w polskiej mszy w Bazylice św.Piotra z okazji xxx lecia Pontyfikatu JPII

Jan Paweł II otworzył przed nami perspektywy nadziei ważne dla współczesnego pokolenia ludzi często zagubionych i łaknących wielkich wartości – mówił kard. Stanisław Dziwisz w bazylice watykańskiej. Metropolita krakowski przewodniczył 16 października Mszy przy ołtarzu katedry św. Piotra w 30-lecie wyboru kard. Wojtyły na papieża.

Wspominał go jako budowniczego drogi Bożego miłosierdzia, wychowawcę młodych, architekta cywilizacji życia i miłości oraz przewodnika na drodze cierpienia.

„Upływają lata. Bogactwo dzieła, słów wygłoszonych i napisanych przez sługę Bożego, a zwłaszcza bogactwo jego osobowości powoli w naszych oczach się krystalizuje” – mówił kard. Dziwisz. Zachęcił, aby krystalizowało się ono nie tylko w świadomości, ale i w sercach. „Wszystko bowiem, co powiedział, napisał, uczynił było znakiem jego troski o nasze szczęście. Ono zaś jest ukryte nie tyle w podziwianiu jego samego, ile w naśladowaniu Chrystusa tak, jak on Go naśladował” – zaznaczył kaznodzieja.

Eucharystię koncelebrowali m.in. kard. Stanisław Ryłko, arcybiskupi Stanisław Gądecki, Tadeusz Gocłowski, Marian Gołębiewski, Edward Ozorowski, Stanisław Szymecki, biskupi Zbigniew Kiernikowski, Andrzej Suski, Tadeusz Płoski, Antoni Dziemianko oraz ponad 150 księży.

W Mszy uczestniczyła ogólnopolska pielgrzymka NSZZ Solidarność. Kard. Dziwisz przypomniał, że Jan Paweł II w dziele Solidarności widział znak nadziei dla Polski i Europy. Zachęcił do refleksji, „w jakiej mierze Solidarność jest nadal takim znakiem. W jakiej mierze jest wciąż niezależna, i w jakiej mierze jest nadal solidarnością w jedności i działaniu na rzecz dobra narodu”. W modlitwie wiernych proszono m.in. za Polskę, aby wierna Bogu cieszyła się „odpowiedzialnością i skromnością rządzących oraz szlachetnością i życzliwością obywateli”.

W słowie końcowym kard. Dziwisz wyraził dziękczynienie za 27 lat posługi Jana Pawła II. W imieniu zebranych zapewnił o woli wypełnienia „wielkiego dziedzictwa i zadania, które pozostawił, abyśmy byli zjednoczeni dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.