Wizyta w Melbourne

W Melbourne jesteśmy od wczoraj (22.02.2011). Późnym wieczorem przybyliśmy pod dom na Poplar Street w dzielnicy Frankston, gdzie w drzwiach przywitała nas Asia- jedna z australijskich harcerek. Po miłym powitaniu, wspólnej kolacji i rozmowach do późnych godzin nocnych ustaliliśmy plan na następny dzień.

Dzisiaj wstaliśmy wcześnie rano, by o godzinie 8 czasu australijskiego (czyli około 23 czasu polskiego) pojechać pociągiem razem z Asią do City- centrum Melbourne. Asia niestety musiała iść do pracy :( a my ruszyliśmy „w miasto”. Jeżdżąc autobusem turystycznym zwiedziliśmy najważniejsze miejsca- jak mówi każdy przewodnik- najbardziej europejskiego miasta w Australii, w tym m.in. dworzec kolejowy Flinders Street – wg plotki powstał on wg projektu przypadkowo zamienionego z Bombajem, Victoria Market – najstarszy bazar w mieście, Crown Casino oraz ogromny stadion MCG (Melbourne Cricket Ground), gdzie rozgrywane są najważniejsze mecze australijskiego futbolu i krykieta.

Melbourne to stolica i zarazem największe miasto stanu Wiktoria. Zamieszkane jest przez 4 miliony mieszkańców. Nasza trasa zwiedzania rozpoczęła się od zwiedzenia miejsca pamięci ofiar wojny, gdzie dokładnie o godz 12:00 odegrano hymn Australii, by uczcić pamięć poległych. Udaliśmy się również do Muzeum Melbourne, które znacznie różni się od typowych polskich muzeów. Muzeum to uważane jest za największe muzeum na półkuli południowej. Powstało w 1858 r. Posiada kilka głównych galerii, m.in.  galeria Dzieci (dla dzieci od 3 do 8 lat) i tymczasowe galerie wystawowe na trzech poziomach; galeria – Nauka i Życie (szkielety dinozaurów i innych prehistorycznych zwierząt);  galeria Umysł i Ciało – na temat ludzkiego ciała; galeria Ewolucji; galeria Leśna; galeria Pacyfiku – gdzie przedstawiono historię jednostek pływających po Pacyfiku; oraz galeria kultury Aborygenów. Jedna z wystaw poświęcona jest historii Melbourne i Australii. Podczas wizyty spotkaliśmy przemiłą Polkę – panią Ell, która oprowadziła nas po muzeum oraz zaprosiła na pyszną kawę i muffinki. Dziękujemy :)

Kolejnym punktem na mapie naszej podróży po Melbourne był najwyższy wieżowiec w mieście- Eureka Tower (297 metrów), który ma 91 pięter i jeden podziemny poziom. Budowę wieżowca rozpoczęto w 2001 r., a ukończono 1 czerwca 2006 r. Na ostatnim piętrze Eureki znajduje się taras widokowy. Jest to drugi co do wielkości budynek na półkuli południowej oraz drugi najwyższy wieżowiec mieszkalny na świecie. Eureka posiada 560 apartamentów i co ciekawe, wszystkie mają otwierane okna. Po zjechaniu windą na ziemie (a zjazd trwał 40 sekund!!!) odebraliśmy Asię z pracy i spotkaliśmy się z polskimi instruktorkami mieszkającymi w Australii. Druhna Kasia Mielec zaprosiła nas do siebie na kawę. Z mieszkania roztaczał się przepiękny widok na panoramę miasta. Na spotkanie dotarła również druhna Marta, a kierownik naszej wyprawy – hm. Albert Waśkiewicz przedstawił dziewczynom dotychczasowe nasze dokonania. Czas w gronie tak wspaniałych osób mijał bardzo szybko, więc musieliśmy się pożegnać i wrócić do mieszkania Asi. Jutro dalsza część naszej wyprawy…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Wizyta w Melbourne

  1. Ela Baszczyn pisze:

    Ogromnie milo mi bylo goscic w Melbourne Museum Druhny i Druhow z Polski. Pospiech obwiniam za to, ze nie powiedzialam Wam o waznym fakcie. Mianowicie pierwszym pracownikiem naukowym zalozonego w 1854 roku muzeum w Melbourne byl Wilhelm von Blandowski, ktory pochodzil z polsko-pruskiej rodziny szlacheckiej. Barwna to i fascynujaca postac. W ostanich latach zaslugi Blandowskiego dla poznania tego kontynentu i poczatkow muzeum w Victorii zostaja wreszczie docenione.Wiecej opowiem przy nastepnym spotkaniu :) Powodzenia na wedrownym szlaku. Czuwaj! Ela Baszczyn